تست بدن استرس یا( NST(Non stress Test

 تست بدون استرس یا NST(Non stress Test):

آزمایش NST یکی از آزمایش های معمول بارداری در سه ماهه سوم است.

تست بدون استرس چیست؟ این آزمایش ایمن است و نمی تواند باعث آسیبی به فرزندتان شود.حتی اگر چند NSTهم انجام دهید نیز آسیبی به شما  و فرزندتان نمی رسد.این آزمایش با دستگاه کاردیوتوکوگرافی انجام می شود،ماشینی که تپش قلب جنین را تفسیر می کند. در این تست،با استفاده از تکنیک داپلر،همزمان با احساس حرکات جنین توسط مادر،تسریع تعداد ضربان قلب جنین مشخص می شود.این تست به منظور ارزیابی وضعیت سلامتی جنین انجام می شود و در برگیرنده استفاده از یک مانیتور خارجی جهت مشاهده حرکات و تحریکات قلب جنین(FHR)همراه با حرکات جنین می باشد.این آزمایش از هفته ی بیست و چهارم بارداری انجام می شود،اما آزمایشی در سه ماهه ی سوم بارداری است.

این آزمایش تغییرات ضرب آهنگ قلب جنین را بررسی می کند.این آزمایش تغییر حالت فرزندتان از حالت استراحت به فعال را زیر نظر می گیرد یا اگر در مراحل زایمان هستید،چگونگی واکنش فرزندتان هنگام انقباض ها را شناسایی می کند.درست مثل ضربان قلب شما،قلب بچه زمانی که فعال است،باید سریع تر باشد.این آزمایش تضمین می دهد که فرزندتان سالم است و اکسیژن کافی دریافت می کند.اگر پزشکNSTدیگری را توصیه کرد،علت آن را سوال کنید. نتیجه غیرمعمول اولین آزمایش به این معنا نیست که فرزند درونتان ضرورتا با مشکلی روبه روست. امکان دارد او خواب باشد و هنگام آزمایش تکان نخورد.

هدف از این آزمون فراهم آوردن اطلاعاتی درباره اکسیژن رسانی به فرزندتان است که از طریق بررسی تپش قلب و چگونگی واکنش آن به حرکاتش انجام می شود.

موارد کاربرد تست بدون استرسNSTچیست؟ اگر حرکت فرزندتان به ظاهر کمتر از معمول باشد،پزشک این آزمایش را توصیه می کند.همه ی این موارد به وضعیت مادر و جنین بستگی دارد و ممکن است اجرای هفتگی یا دوبار در هفته ی آن ضروری باشد. وقتی فرزندتان فعال است،تپش قلب او کاهش می یابد(این وضعیت در اواخر دوران بارداری رخ می دهد).بانوانی که برای این آزمون در نظر گرفته می شوند،اغلب مادرانی با بارداری های پرخطر هستند.

دلایل احتمالی اجرای این آزمون عبارتنداز:

1-کاهش حرکات جنین 2- سابقه از دست رفتن بارداری 3- بارداری چند قلو همراه با پیچیدگی ها 4- عملکرد غیر عادی جفت 5- بیماری های مادر(دیابت،فشارخون بالا،لوپوس،بیماری تیروئید،و بیماری قلب)6- بارداری های از موعد گذشته(دو هفته از موعد زایمان گذشته باشد)7- مشکلات احتمالی با رشدجنین 8- مایع آمنیوتیک بسیار زیاد یا کم 9- پره اکلامپسی(مسمومیت دوران بارداری).

اگر این آزمون نشان دهد که اوضاع طبیعی و فرزندتان سالم است،پس علتی برای القای زایمان وجود ندارد.

چگونه اجرا می شود؟

برای این آزمون آماده سازی های خاصی وجود ندارد.این آزمون در مطب پزشک اجرا می شود و 20دقیقه زمان می برد.اگر بچه خوابیده باشد،لازم است که او را بیدار کنید(با نوشیدن آبمیوه یا حرکت کردن).مادر در وضعیت نیمه نشسته و خوابیده به طرف چپ قرار می گیرد سپس مبدل اولتراسونیک پس از آغشته شدن به ژل مخصوص توسط کمربند در قسمتی که ضربان قلب به صورت واضح شنیده می شود،قرار می گیرد. فشارخون مادر قبل از شروع تست و سپس هر10 دقیقه چک می شود چنانچه افت و یا افزایش ناگهانی فشار خون مشاهده شود وضعیت اصلاح شده و مجددا تست انجام می شود. این تست در هر زمانی بعد از 26تا28 هفتگی بارداری توصیه می شود.

از شما درخواست می شود که هر زمان فرزندتان حرکت کرد،دکمه ای را فشار دهید.این عمل به پزشک اجازه می دهد تا هر زمان بچه حرکت کرد،تغییر احتمالی تپش قلب او را ببینید. احتمالا نتایج آزمون در همان زمان بررسی می شود.نظرات شما عزیزان:

نام :
آدرس ایمیل:
وب سایت/بلاگ :
متن پیام:
:) :( ;) :D
;)) :X :? :P
:* =(( :O };-
:B /:) =DD :S
-) :-(( :-| :-))
نظر خصوصی

 کد را وارد نمایید:

 

 

 

عکس شما

آپلود عکس دلخواه:


برچسب‌ها:

تاريخ : دو شنبه 7 / 6 / 1394برچسب:, | 19:33 | نویسنده : nadya |

لطفا از دیگر مطالب نیز دیدن فرمایید
.: Weblog Themes By SlideTheme :.


  • مهر پزشک